Fakultná nemocnica Nitra: Našej verejnej lekárni sa darí

Pacienti nájdu v nemocničnej lekárni pre verejnosť všetko, čo potrebujú – od liekov až po zdravotnícke pomôcky. Zabezpečuje aj individuálne pripravované lieky.

Fakultná nemocnica Nitra má vlastnú verejnú lekáreň od roku 2018. ,,Predtým pacienti museli navštevovať lekárne mimo areálu nemocnice v jej blízkom okolí, ktorých je tu hneď niekoľko. Avšak kedysi dávnejšie bola súčasťou nemocničnej lekárne aj verejná časť, zameraná na výdaj liekov pacientom,“ hovorí PharmDr. Dana Šmátralová, zodpovedný farmaceut lekárne. Zriadiť vlastné verejné lekárne dostali štátne nemocnice príkazom z ministerstva zdravotníctva ešte v roku 2016. Prevádzkovanie vlastných lekárni im malo pomôcť zlepšiť finančné príjmy.

Verejnej lekárni sa podľa farmaceutky Šmátralovej darí veľmi dobre a od jej otvorenia počet návštevníkov stále stúpa. ,,My sa zároveň snažíme rozširovať sortiment, aby sme našim pacientom poskytli všetko, čo potrebujú,“ dodáva. V lekárni sa snažia držať skladom všetky lieky a zdravotnícke pomôcky, ktoré lekári nitrianskej nemocnice najčastejšie predpisujú, aby sa pacienti, ktorí prichádzajú aj z väčšej vzdialenosti, nemuseli vracať a vybavili všetko hneď na jednom mieste.

Lieky pripravia aj individuálne

,,Taktiež pacientom zabezpečujeme prípravu individuálne pripravovaných liekov,“ vysvetľuje zodpovedná farmaceutka.

Individuálne pripravované lieky sú nenahraditeľné pre zabezpečenie špecifického terapeutického režimu, či už z dôvodu nedostupnosti vhodného liekového základu, alebo na trhu chýbajúcej potrebnej koncentrácie a veľkosti balenia.

Podstatnú úlohu zohrávajú tiež pri výpadku hromadne vyrábaných liečivých prípravkoch alebo pri špecifických ochoreniach, kedy je pacientom potrebné podať liek v osobitnej liekovej forme.

Individuálne pripravované lieky tvorili kedysi základný sortiment každej lekárne. Pripraviť ich dokázal jedine lekárnik. Aj v dnešnej dobe, napriek moderným liekom, predstavujú dôležitú súčasť lekárenskej starostlivosti a majú v lekárni svoje nezameniteľné miesto, ale nie každá lekáreň ich pripravuje. Nitrianska verejná lekáreň je výnimka.

Pacient tu nájde ústretový personál

Lekáreň, samozrejme, má podľa Šmátralovej aj široký sortiment voľnopredajných liekov a doplnkového sortimentu. ,,Pacienti tu určite nájdu ústretový personál, ochotný vždy poradiť,“ dodáva.

S akými požiadavkami či receptami chodia najčastejšie pacienti? Farmaceutka dodáva, že záber liekov je naozaj veľmi široký, keďže nemocnica má odborníkov z rôznych oblastí. ,,Naozaj sa snažíme držať všetko tak, aby pacient z našej nemocnice odchádzal s tým, že už nemusí navštíviť iné zariadenie,“ poznamenala.

Lekáreň sa navyše snaží raz za čas pripraviť pre pacientov aj rôzne zaujímavé akcie. ,,Už sme tu mali napr. ochutnávky kalciových sirupov, poradňu starostlivosti o problematickú pokožku s možnosťou vyskúšania daných prípravkov alebo tiež meranie krvného tlaku,“ približuje Šmátralová s tým, že zatiaľ takéto služby bežne neposkytujú.

Do budúcnosti však nie je nič vylúčené. ,,Budeme radi, ak sa nám podarí naše služby neustále rozširovať a zlepšovať sa,“ dodala.

Lekáreň v číslach

Lekáreň má 4 zamestnancov, 3 farmaceuti a 1 farmaceutická laborantka. Otváracie hodiny lekárne sú každý pracovný deň od 7:00 do 15:00 hodiny.

Nemocnica má aj okrem verejnej lekárne aj nemocničnú, ktorá nie je prístupná verejnosti, je súčasťou nemocničných oddelení. Pripravuje, napríklad cytostatika pre onkologických pacientov a ďalšie humánne lieky.