Strava na šestonedelí je prispôsobená nielen potrebám matky, ale aj potrebám dojčeného dieťaťa.
Prvé dni po pôrode bývajú pre čerstvú mamičku náročné po psychickej aj fyzickej stránke. Strava by preto mala byť pestrá, jesť treba pravidelne.
,,Problémom počas dojčenia sú niektoré špecifické druhy zeleniny a ovocia spôsobujúce nadúvanie,“ hovorí Mgr. Martina Lieskovská, vedúca diétna sestra Oddelenie liečebnej výživy a stravovania Fakultnej nemocnici v Nitre.
Vyvarujte sa potravinám, ktoré nafukujú
V nitrianskej nemocnici sa podľa Martiny Lieskovskej podáva strava so zníženým obsahom nafukujúcich látok – strava bez strukovín (šošovica, hrach fazuľa), nafukujúcej zeleniny a ovocia (hlávková kapusta, cesnak, uhorky, paprika, hrušky). ,,V prípade problémov je strava konzultovaná a následne upravená,“ dodáva Lieskovská.
Na raňajky je podávaný mliečny nápoj, pečivo, maslo a striedavo džem, med, syr, párok…
Na desiatu sa podáva ovocie, prípadne jogurt.
V nitrianskej nemocnici sú na obed do jedálneho lístku zaraďované chudé druhy mäsa: kura, kuracie prsia, bravčové stehno, bravčové karé, dva krát v týždni je podávaná ryba. ,,Podiel vlákniny v strave je zastúpený okrem spomínaného ovocia vo forme šalátov z nenafukujúcej zeleniny ako je napr. cvikla, mrkva a podobne,“ vysvetľuje Lieskovská.
Energetická hodnota stravy je navýšená formou druhej večere, kde sa podáva pečivo alebo chlieb a rôzne druhy nátierok, prípadne mliečnych výrobkov.
Jedálny lístok zo 6.1.2020
R: vianočka, maslo, med biela káva
D: ovocný jogurt, čaj
O: zeleninová polievka, bravčové prírodné, zemiakové pyré, šalát z čínskej kapusty
V1: šunka, maslo, 2 ks chlieb, čaj
V2: eidam, nátierka, 1 ks pečivo