Pohotovosť a urgent nie je to isté. Kde ich nájsť?

Medzi záchrannou službou, urgentom aj ambulantnou pohotovosťou sú veľké rozdiely, hoci všetky menované zložky pomáhajú pri zhoršení zdravotného stavu a pri záchrane života.

Ambulantná pohotovostná služba (APS) alebo pohotovosť v poliklinike

Takzvaná lekárska pohotovosť, v minulosti Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) je dostupná pre pacientov mimo ordinačných hodín všeobecných lekárov, počas víkendov a štátnych sviatkov. Je zvlášť pre deti a dorast a pre dospelých.

Ako funguje pohotovosť?

Ide o ambulantnú starostlivosť, ktorú môže pacient využiť, napríklad pri horúčkach, bolestiach, alergických reakciách, závratoch, malých rankách či iných ochoreniach, ktoré priamo neohrozujú život. Nachádzajú sa v takmer všetkých väčších mestách po celom Slovensku v poliklinikách či nemocniciach alebo ambulanciách všeobecných lekárov.

Kde sa nachádza POHOTOVOSŤ?

Ambulancia pohotovostnej služby pre dospelých aj pre deti sa nachádza na Špitálskej ulici 13 v Nitre (budova polikliniky).

Budova POLIKLINIKY, Špitálska 13, NITRA

Službukonajúci lekár ordinuje od 16.00 do 22.00 hodiny, počas víkendu od 7.00 do 22.00 hodiny.

Rozpis slúžiacich lekárov podľa jednotlivých dní nájdete na webovej stránke e-vuc.sk.

Poplatok 2 eurá

Táto služba je spoplatnená a pacient hradí 2 eurá priamo v ambulancií.

URGENTNÝ PRÍJEM (CENTRÁLNY PRÍJEM) v nemocnici

V nitrianskej nemocnici pacientov vybavuje Chirurgická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) a Traumatologická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby a Oddelenie interného urgentného príjmu.

Zdravotnú starostlivosť v ambulanciách a na oddelení poskytujú zamestnanci nemocnice. Pacienti sú ošetrovaní prednostne podľa závažnosti ich stavu.

Na ambulancii v nemocnici môže byť viac ľudí než na pohotovosti v poliklinike, pretože tam vozia pacientov aj záchranky, a tie majú prednosť pri ošetrení.

Ako funguje ambulancia pohotovostnej služby?

Je zriadená pre prípady život ohrozujúcich stavov.

Oddelenie interného urgentného príjmu rieši stavy:

  • pri strate vedomia, alergických reakciách, intoxikáciách – otravách (alkoholom, hubami, chemickými prostriedkami…), silných bolestiach v hrudníku, ale aj pri podozrení na infarkt… a iných závažných stavoch, ktoré si vyžadujú dostupnosť röntgenu alebo iných diagnostických prostriedkov.

Chirurgická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) a Traumatologická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby riešia stavy:

  • pri vážnych úrazoch – zlomeninách, popáleninách, väčšom krvácaní, pri silných bolestiach v bruchu… a iných závažných stavoch, ktoré si vyžadujú dostupnosť röntgenu alebo iných diagnostických prostriedkov.

V prípade ohrozenia života pacienta tím lekárov urgentného príjmu poskytuje lekársku starostlivosť v miestnosti koronárnej alebo intenzívnej jednotky.

Kde sa nachádzajú pohotovostné ambulancie?

Fakultná nemocnica Nitra

Oddelenie interného urgentného príjmu  – na prízemí nového liečebného pavilónu oproti chirurgii.

Chirurgická a traumatologická ambulancia ústavnej pohotovostnej služby na prízemí v priestoroch chirurgicko-traumatologickej budovy.

Budova chirurgickej kliniky a Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny

Pohotovostná ambulancia funguje 24 hodín (od 7.00 do 15.00 a od 15.00 do 7.00 hodiny).

Poplatok 10 eur

Ak navštívite oddelenie urgentného príjmu s menšími zdravotnými ťažkosťami, napríklad s nádchou či horúčkou, zaplatíte 10 eur.

Pokiaľ bude pacient odporučený na URGENT do nemocnice z POHOTOVOSTNEJ ambulancie v poliklinike a bude vyšetrený do dvoch hodín, zaplatí poplatok dve eurá.

Poplatok desať eur zaplatí, ak pacienta dovezie záchranka a bude ošetrený do dvoch hodín.

Oslobodenie od poplatku 10 eur

Pokiaľ si pacientov stav vyžaduje hospitalizáciu, je od poplatku ušetrený. Rovnako sú od poplatku oslobodené tehotné ženy.

PRE DETI

Ambulantná pohotovostná služba pre deti

V Detskej príjmovej a konziliárnej ambulancia (cez deň vyšetrujú poukázaných pacientov od 7:00 do 15:00 hod.), v nočných hodinách od 22:00 do 7:00 hod tu sídli Ambulantná pohotovostná služba pre deti.

Kde sa nachádza?

Klinika deti a dorastu Fakultná nemocnica Nitra.

Klinika deti a dorastu – oranžová budova

ZÁCHRANKA: Kedy volať záchranku?

Ak ide o poruchy vedomia až bezvedomie, náhle zastavenie krvného obehu spojené so zastavením dýchania, problémy s dýchaním, mozgovú mŕtvicu, neobvyklé bolesti, prípadne tlaky na hrudníku, vážny úraz, dopravnú nehodu, masívne krvácanie, rôzne pády, topenie, otravu liekmi alebo chemikáliami, kŕčové stavy, popáleniny, pôrod a mnohé ďalšie.

V prípade, ak ide o dlhodobo trvajúce ochorenie, bez náhleho zhoršenia zdravotného stavu, obráťte sa na praktického lekára alebo podľa potreby na ambulantnú pohotovostnú službu. Na privolanie záchranky treba vytočiť tiesňové linky 155 a 112.

Foto: Vladimír Voráček

Ilustračné foto: pixabay.com