Terapia hrou

 

Súčasťou oddelenia klinickej psychológie je terapeutická a diagnostická miestnosť pre deti a ich rodičov, ktorá svojou vybavenosťou ponúka široký rozsah na psychoterapeutickú prácu s deťmi s rôznymi psychickými a emočnými ťažkosťami.

Terapia hrou sa využíva najmä u detí v predškolskom a mladšom školskom veku, kedy ešte dieťa nedokáže o svojich ťažkostiach rozprávať. Hlavným nástrojom terapie je v tomto prípade hra, do ktorej dieťa projikuje svoje prežívanie, pocity, myšlienky a svoje nenaplnené potreby. Deťom sú poskytnuté špeciálne hračky, cez ktoré vyjadrujú, to čo je pre nich ťažké vyjadriť slovami.  Do značnej miery je v rámci diagnostického procesu prítomný aj rodič/rodičia, čo napomáha psychológovi nazrieť do vzťahu medzi dieťaťom a rodičom v hrovej situácii a tak lepšie porozumieť správaniu dieťaťa, aj v bežných situáciách počas dňa.

Terapeut tak vytvára bezpečné prostredie, v ktorom sa môže dieťa slobodne prejaviť a vniesť do hry  svoje vzorce správania, ktoré sú predmetom jeho emočných ťažkostí.  Tým terapeut aktívne zažíva vnútorný svet dieťaťa prejavený v hre.

Terapia hrou je vhodná pre deti od cca 2 až 12 rokov, je vhodná na riešenie širokej škály problémov ako sú napr.: poruchy správania, poruchy pripútania, separačná úzkosť, emocionálne výkyvy, psychosomatické problémy a mnohé iné.

Pomocou terapie hrou pomáhame deťom a rodičom formou ambulantnej starostlivosti, ale takúto formu terapie môžu využiť aj deti počas hospitalizácie.

jazyk »