Fakultná nemocnica Nitra Kliniky Ortopedicko-traumatologická klinika (FSVaZ pri UKF)

Ortopedicko-traumatologická klinika

História kliniky

Ortopedicko Traumatologická Klinika FN Nitra je pracoviskom s dlhoročnou  tradíciou. Štatút kliniky ako výukového pracoviska UKF v Nitre sme dostali  v roku 2006, kedy došlo k zlúčeniu  oddelenia ortopédie a oddelenia  úrazovej chirurgie. Prvým prednostom kliniky  úrazovej chirurgie a ortopédie sa stal  prof. MUDr. Jozef Lohnert, Csc.

Klinika vykonáva v spolupráci s ostatnými odbormi, komplexnú starostlivosť  o pacientov s polytraumou .

Ďalšími nosnými činnosťami sú:

Urgentné a akútne výkony na pohybovom aparáte vrátane detských  pacientov v nepretržitom  24 hodinovom režime .

Spondylochirurgia – stabilizačné operácie driekových a hrudných segmentov, vertebroplastiky, kyfoplastiky, korpektómie a náhrady tiel stavcov.

Endoprotetika – váhonosných kĺbov, ramena, lakťa a koreňového kĺbu palca ruky v primárnych i  revíznych indikáciách.

Športová medicína a traumatológia – so zameraním na artroskopické  operácie všetkých kĺbov vrátane bedra a lakťa, rekonštrukčné operácie, ako  náhrady skrížených väzov, plastiky patelofemorálneho väzu, sutúry meniskov, plastiky členkových väzov, ošetrenia defektov kĺbnej chrupky, stabilizačné operácie ramena, sutúry manžety rotátorov.

Operácie získaných deformít prednožia a nohy – plochonožie, halluxy, kladivkové deformity, úrazové a zápalové poškodenia mäkkých tkanív, následky vrodených a úrazových deformít .

Operácie v oblasti ruky a zápästia – Dupuytrenove kontraktúry, operácie   karpálneho tunela, šľachových prelupovaní, odstraňovanie novotvarov .

Mnohé z uvedených výkonov realizujeme v režime jednodňovej chirurgie .

Klinika pozostáva z oddelenia ortopédie a oddelenia traumatológie, spolu disponuje 49 lôžkami. Plánované operácie sa vykonávajú denne na dvoch operačných sálach. Intenzívne spolupracujeme s rehabilitačnou klinikou. Jej zamestnanci zabezpečujú bezprostrednú pooperačnú, rehabilitačnú liečbu priamo pri lôžku pacienta s možnosťou následného prekladu na rehabilitačné lôžko v rámci našej nemocnice. Rovnako je dostupná i ambulantná rehabilitačná liečba.

Na Klinike pracuje spolu 17 lekárov, 18 sestier a ost. zdravotného personálu, ktorí zabezpečujú starostlivosť o hospitalizovaných pacientov. V rámci kliniky prevádzkujeme 3 ambulancie, z nich jedna je v nepretržitej 24  hodinovej prevádzke UPS. Jedenkrát týždenne vykonávame skríningové vyšetrenia bedrových kĺbov u novorodencov.

Návštevné hodiny :

Pondelok – Piatok15.00 –  17.00
Sobota –  Nedeľa14:00 –  16.00

Informácie o zdravotnom stave pacientov poskytuje zásadne lekár, osobne. Všeobecné informácie ohľadom hospitalizácie vrátane rezervácie  nadštandarných izieb poskytujeme na tel. č.: 037/6545 284, … 558, …667.  Pobyt v nadštandardnej jednolôžkovej izbe je potrebné vopred rezervovať , poplatok je 30 €/noc.

Traumatologická ambulancia I , urgentná - prízemie chirurgický pavilón

Po – Ne nepretržitá prevádzka vyhradená pre neodkladnú starostlivosť a pooperačnú starostlivosť.

Ošetrenie pacienta v ústavnej pohotovostnej službe /15:00-07:00/ je  spoplatnené sumou 10 €.

Traumatologická ambulancia II , prízemie chirurgický pavilón

Tel.: 037/6545 293

pooperačné kontroly, objednané vyšetrenia

Pondelok8.00 – 14.00MUDr. Ján Tencer

poradňa pre deti a posudková činnosť

Utorok8.00 – 14.00MUDr. Filip Makáň, MBA

poradňa pre  športové  úrazy, artroskopie a posudková činnosť

Streda 8.00 – 12.00MUDr. Peter Kišška, PhD.,

poradňa pre  úrazy a ochorenia chrbtice, posudková činnosť

Štvrtok8:00-14:00MUDr. Ivan Štefanov

poradňa pre úrazy a ochorenia chrbtice, posudková činnosť

Piatok8.00 – 12.00MUDr. Šimon Kónya

poradňa pre úrazy a ochorenia ruky a nohy, posudková činnosť

Ortopedická ambulancia, prízemie - gynekologicko urologický pavilón

Tel.:  037/6545 663

vydávanie časeniek od 6.00, ambulancia je určená prevažne pre pacientov indikovaných k operačnej liečbe a pooperačnej starostlivosti.

Pondelok8.00 – 14.00MUDr. Marek Tomčo , PhD.
Utorok8.00 – 14.00MUDr. Peter Pinter
Streda8.00 – 14.00MUDr. Tomáš Ďurček
Štvrtok8.00 – 14.00MUDr.  Oliver Džafič
Piatok8.00 – 14.00Radoslav Bučko / MUDr. Ladislav Ledényi