Fakultná nemocnica Nitra Podporná terapeutická skupina pre deti a mládež

Podporná terapeutická skupina pre deti a mládež

 

Vzhľadom na súčasnú nepriaznivú situáciu s narastajúcim počtom detských psychiatrických pacientov sa Oddelenie klinickej psychológie snaží o zlepšenie kvality života detí a mládeže. Formou podporných terapeutických skupín prispievame k zlepšeniu kvality života detí po prepustení z pedopsychiatrického oddelenia. V podpornej skupine je dieťa vedené po dobu, kým plynule nenastúpi na pravidelnú individuálnu psychoterapiu.

Cieľová skupina: určené pre deti a mládež prepustené z pedopsychiatrického oddelenia.

Vekové osobitosti: Pre deti a mladých vo veku od 7 do 18 rokov.

Skupina detí a skupina adolescentov pracujú každá zvlášť.

Kde: Fakultná nemocnica Nitra, Oddelenie klinickej psychológie, 1. poschodie

Trvanie: dočasné, z dôvodu nutnosti pravidelného individuálneho psychoterapeutického vedenia v ambulancii pedopsychológa

Termíny: v pravidelných intervaloch 1-krát do týždňa

Cena: Účasť dieťaťa na skupinových stretnutiach je bezplatná, hradená poisťovňou

Kontakt:

PhDr. Marcela Lecká, psychológ; 037/6545 817 /volať v utorok, stredu, štvrtok v čase od 12,00 hod. do 15,00 hod. /

Katarína Lüleyová, zdravotná sestra; 037/6545 787

Výhody podpornej skupinovej terapie:


Podporné skupinové vedenie detí a mládeže umožňuje lepšie porozumieť sebe samému prostredníctvom pohľadu druhých a za ich pomoci nachádzať odvahu k osobným zmenám. Skupinovú terapiu vedie psychoterapeut, ktorého úlohou je vytvoriť podporné a bezpečné prostredie, prostredie istoty a dôvery. Vytvára prostredie, v ktorom môžu všetci členovia skupiny otvorene a bezpečne rozprávať o svojich ťažkostiach. Skupinová terapia umožňuje dieťaťu získať orientáciu v rôznych záťažových situáciách, vysvetlenie neznámych vecí, poskytuje pomoc pri uvoľnení a oslabení emócií ako sú strach, úzkosť, smútok, bezmocnosť. Posilňuje  nádej na vyliečenie. Poskytuje pacientom podporu a prijatie – pocit, že človek nie je na svoje ťažkosti/problémy sám. Môžu rozprávať o svojich pocitoch, porozumieť svojim myšlienkam. Skupina podporuje prežívanie zážitkov spolupatričnosti, umožňuje sebaprejavenie, podporuje zvyšovanie sebavedomia, zlepšuje medziľudské vzťahy a komunikáciu. Vytvára priestor na experimentovanie s novým správaním vo vzťahu k druhým. Deti a mládež sa učia navzájom zdieľať svoje pocity, problémy, a tak čeliť frustrácii, hľadať nové a funkčné náhradné riešenia. V skupine sa vytvárajú vzťahy, spoločne sa podporujú, tvorí sa skupinová atmosféra. Do skupinovej terapie sa môžu začleňovať aj rôzne iné techniky, napr. arteterapia, muzikoterapia, psychodráma, psychogymnastika alebo nácvik sociálnych zručností.

jazyk »