Podporná terapeutická skupina pre deti a mládež
Vzhľadom na súčasnú nepriaznivú situáciu s narastajúcim počtom detských psychiatrických pacientov sa Oddelenie klinickej psychológie snaží o zlepšenie kvality života detí a mládeže. Formou podporných terapeutických skupín prispievame k zlepšeniu kvality života detí po prepustení z pedopsychiatrického oddelenia. V podpornej skupine je dieťa vedené po dobu, kým plynule nenastúpi na pravidelnú individuálnu psychoterapiu.
Cieľová skupina: určené pre deti a mládež prepustené z pedopsychiatrického oddelenia.
Vekové osobitosti: Pre deti a mladých vo veku od 7 do 18 rokov.
Skupina detí a skupina adolescentov pracujú každá zvlášť.
Kde: Fakultná nemocnica Nitra, Oddelenie klinickej psychológie, 1. poschodie
Trvanie: dočasné, z dôvodu nutnosti pravidelného individuálneho psychoterapeutického vedenia v ambulancii pedopsychológa
Termíny: v pravidelných intervaloch 1-krát do týždňa
Cena: Účasť dieťaťa na skupinových stretnutiach je bezplatná, hradená poisťovňou
Kontakt:
PhDr. Marcela Lecká, psychológ; 037/6545 817 /volať v utorok, stredu, štvrtok v čase od 12,00 hod. do 15,00 hod. /
Katarína Lüleyová, zdravotná sestra; 037/6545 787
Výhody podpornej skupinovej terapie:
Podporné skupinové vedenie detí a mládeže umožňuje lepšie porozumieť sebe samému prostredníctvom pohľadu druhých a za ich pomoci nachádzať odvahu k osobným zmenám. Skupinovú terapiu vedie psychoterapeut, ktorého úlohou je vytvoriť podporné a bezpečné prostredie, prostredie istoty a dôvery. Vytvára prostredie, v ktorom môžu všetci členovia skupiny otvorene a bezpečne rozprávať o svojich ťažkostiach. Skupinová terapia umožňuje dieťaťu získať orientáciu v rôznych záťažových situáciách, vysvetlenie neznámych vecí, poskytuje pomoc pri uvoľnení a oslabení emócií ako sú strach, úzkosť, smútok, bezmocnosť. Posilňuje nádej na vyliečenie. Poskytuje pacientom podporu a prijatie – pocit, že človek nie je na svoje ťažkosti/problémy sám. Môžu rozprávať o svojich pocitoch, porozumieť svojim myšlienkam. Skupina podporuje prežívanie zážitkov spolupatričnosti, umožňuje sebaprejavenie, podporuje zvyšovanie sebavedomia, zlepšuje medziľudské vzťahy a komunikáciu. Vytvára priestor na experimentovanie s novým správaním vo vzťahu k druhým. Deti a mládež sa učia navzájom zdieľať svoje pocity, problémy, a tak čeliť frustrácii, hľadať nové a funkčné náhradné riešenia. V skupine sa vytvárajú vzťahy, spoločne sa podporujú, tvorí sa skupinová atmosféra. Do skupinovej terapie sa môžu začleňovať aj rôzne iné techniky, napr. arteterapia, muzikoterapia, psychodráma, psychogymnastika alebo nácvik sociálnych zručností.