Vďaka školeniu v Moskve, sme opäť v niečom prví!

Dňa 12.6.2019 sme v Gastroenterologickej ambulancii Internej kliniky našej nemocnice implementovali novú liečebnú endoskopickú metódu. Ide o Endoskopickú priamu punkčnú gastrostomiu (One-Step Percutaneous Endoscopic Gastrostomy Feeding Button Insertion). Túto metódu sme sa boli naučiť na Dmitry Rogachev National Medical Research Center Of Pediatric Hematology, Oncology and Immunology v Moskve.

Pri tomto výkone gastroenterológ endoskopicky miniinvazívne zavedie tzv. výživový gombík cez prednú brušnú stenu do žalúdka. Tento výživový gombík slúži na podávanie enterálnej výživy a mixovanej stravy u pacientov, ktorý trpia podvýživou a poruchami príjmu potravy. Často ide o onkologických ťažko podvyživených pacientov. Táto metóda v niektorých prípadoch nahrádza doteraz používané zavádzanie výživového PEGu. Je vhodná predovšetkým u podvyživených detí, nakoľko ide o jednokrokovú procedúru. Je miniinvazívna, endoskopická, výkon i hojenie sú skrátené, je znížené riziko infekcie, vzhľadom k malej veľkosti gombíka je zlepšený komfort pacienta po výkone. Táto metóda vyžaduje pri výkone minimálne dvoch lekárov a tri endoskopické sestry.

Tešíme sa, že sa nám darí zlepšovať zdravotnú starostlivosť pre Vás, našich pacientov.