Usmernenie pre pacientov po návrate zo zahraničia ohľadne testovania RT-PCR na COVID-19

Podľa aktuálneho usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR je možné bez obmedzení pricestovať zo zdravotne bezpečných krajín: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna hora, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko.

Pri príchode z iných krajín, ktoré nie sú uvedené v tomto zozname:
– musia osoby predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 96 hodín príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (v prípade Ukrajiny predložia príslušníkovi polície)
– tieto osoby zostávajú v domácej izolácii spolu s osobami, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti
– najskôr na piaty deň po príchode absolvujú test na COVID-19, ak bude test negatívny, domáca izolácia sa skončí

Naša Fakultná nemocnica V Nitre ponúka vyšetrenie steru z nosa a hrdla na RT-PCR testovanie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 na priamu platbu (70 euro vyšetrenie a 4,80 euro vystavenie lekárskej správy).

Pacienti sú vyšetrovaní (realizované sú stery na RT-PCR) v COVID ambulancii pri Infekčnej klinike v pracovné dni od 7:15 do 12:00.

Pre výsledky pacienti chodia o dva pracovne dni od realizácie steru na COVID ambulanciu v čase medzi 10:00 a 12:00. Pri negatívnych výsledkoch sú odoslaní na štandardnú infektologickú ambulanciu, kde obdržia lekársku správu.

Pred vyšetrením na COVID-19 (výter z hrdla a nosa) je potrebné dodržať tieto zásady:

1. Príďte nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty alebo iných dezinfekcií.
  2. V prípade smädu je povolené pitie nechladenej čistej vody.
  3. Pred výterom  nefajčite.
  4. Pred výterom úplne vyprázdnite nos a vykašlite sa.

Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie sa uvedené usmernenie môže aktualizovať a meniť.