MY NITRA: Nitrianska nemocnica po nehode spustila traumaplán. Čo sa dialo?

Včera nemocnicu navštívila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, na fotke s medicínskym Mariánom Bakošom. (Zdroj Dominika Cunevová)

Po nehode zastavili plánované operácie.

14. nov 2019 o 15:22 Miriam Hojčušová

NITRA. Najviac ľudí, ktorí utrpeli zranenia pri včerajšej tragickej nehode, bolo prevezených do nitrianskej fakultnej nemocnice.

„Išlo o osem pacientov, z toho traja z ľahkými poraneniami. Stav všetkých je stabilizovaný,“ povedala hovorkyňa Tatiana Timková.
Súvisiaci článok Päť tínedžerov, ktorí zomreli pri nehode, študovalo v Nitre. Zahynuli aj rodičia žiačky Čítajte

Nemocnica dostáva po včerajšku mnoho otázok, čo sa v takých chvíľach vo vnútri zariadenia deje. „Od ohlásenia mimoriadnej udalosti sa spúšťa celý proces presne riadených činností, takzvaný traumaplán,“ vysvetľuje Timková.

Zastavili plánované operácie

Nitrianska nemocnica dostala informáciu o tragickej udalosti od Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby približne o 14. hodine. V momente boli zastavené všetky operácie, ktoré boli naplánované, aby boli k dispozícii traumatológovia a chirurgovia.

„Okamžite boli zostavené operačné tímy. Vytvorené boli lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti a na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, a taktiež v celom chirurgickom pavilóne,“ hovorí Timková.
Súvisiaci článok Tragická nehoda: V jeden deň zomrelo deväť ľudí z Kolíňan a traja z Jelenca Čítajte

K dispozícii bolo aj RTG pracovisko s uvoľnením CT a MR prístrojov, samozrejme, aj s personálom. Cieľom je zabezpečiť, aby zranení účastníci nehody mohli dostať okamžitú diagnostiku ich zdravotného stavu.
Vytvorili zónu pre príbuzných

„Ihneď boli sprístupnené hlavné prístupové cesty do nemocnice a do pohotovostných ambulancii na prízemí chirurgického pavilónu, a tým bola zabezpečená absolútna priechodnosť. Nemohlo sa stať, aby v danom okamihu bol zablokovaný príjazd sanitiek,“ dodala hovorkyňa.

Pri privezení prvých pacientov nasledovalo triedenie – ako prví boli vyšetrovaní ľudia s ťažkými zraneniami a následne ľahšie stavy.

Nemocnica myslela aj na rodiny pacientov: pri vstupe do chirurgického pavilónu pre nich vytvorila zónu. K dispozícii im boli klinickí psychológovia a psychiatri. „Pri vchode do pavilónu boli pripravené tri sestry, ktoré spisovali identifikačné údaje a odprevádzali príbuzných do zóny psychológov.“

Pre príbuzných bol zabezpečený pitný režim a infolinka fakultnej nemocnice.

„Pacienti, ktorí čakali na pohotovosti na ošetrenie a ich stav nebol v ohrození života, boli lekármi oboznámení o mimoriadnej situácii a boli ošetrení neskôr. Týmto sa im vedenie nemocnice chce poďakovať, že rešpektovali naliehavosť situácie a boli v tomto čase tolerantní,“ tlmočila Timková.

Traumaplán trval do osemnástej

V pohotovosti bola aj nemocničná lekáreň a sklad špecializovaného zdravotníckeho materiálu.

Nemocnica zároveň komunikovala s krízovým centrom v Jelenci, s políciou a hasičmi. Do Jelenca bol vyslaný trojčlenný špičkový tím v zložení lekára a sestier.

Do štandardného režimu prešla nemocnica okolo 18. hodiny, po ošetrení pacientov s ľahkými úrazmi a prijatí pacientov s ťažkými zraneniami.

„Pri mimoriadnej udalosti bolo celkovo nasadených 22 lekárov, 12 sestier, 8 sanitárov, 8 psychológov, 5 zamestnancov z hospodársko-technického odboru,“ vyčíslila nemocnica.

Troch pacientov operovali

Vo Fakultnej nemocnici v Nitre bolo ošetrených osem pacientov, traja boli s ľahkými zraneniami, ktoré nevyžadovali hospitalizáciu. Ostatní utrpeli úrazy hlavy, zlomeniny či tržné rany. Troch museli operovať.

Všetci pacienti boli v stredu večer stabilizovanom stave. Dvaja boli prepustení do domácej starostlivosti.

„Pacientom, ktorí naďalej zostávajú v nemocnici, venujú lekári a zdravotnícky personál maximálnu zdravotnú starostlivosť. V najbližších dňoch budú podstupovať kontrolné vyšetrenia a postupne budú prepúšťaní do domácej starostlivosti.“

Ešte popoludní 13. novembra prišla do nemocnice ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá sa informovala na zdravotný stav zranených a zvládnutie traumaplánu. V nočných hodinách dorazil aj premiér Peter Pellegrini.

„Fakultná nemocnica dokázala, že je schopná pri hromadných nešťastiach zabezpečiť komplexne neodkladnú zdravotnú starostlivosť na najvyššej odbornej úrovni,“ konštatovala Tatiana Timková.

Čítajte viac:

TEXT K FOTO:

Včera nemocnicu navštívila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, na fotke s medicínskym riaditeľom Mariánom Bakošom. (Zdroj Dominika Cunevová)