RTVS vo fakultnej nemocnici nakrúcala reláciu Moja Diagnóza

Interná klinika nitrianskej nemocnice zažila v stredu 20.11.2019 nezvyčajný deň. Na gastroenterologické oddelenie sa nasťahoval štáb Slovenskej televízie (RTVS). Nakrúcali zákrok, ktorý dnes pomáha pacientom zachrániť životy .

Ide o miniinvazívny výkon endosonografom (endoskop, ktorý má na svojom konci ultrazvukový prístroj). Pomocou neho lekári dokážu liečiť ťažké zápaly pankreasu aj žlčníka.

FOTO: Aj štáb sa musel pri nakrúcaní zákroku prezliecť do nemocničného oblečenia

,,Keby sme sa pozreli do brucha našli by sme tam veľmi veľa tekutých ložísk, a keby sme skúmali ďalej, tak by sme tam zistili veľmi ťažký zápal, dnes sa tomu hovorí sepsa. Pred 20- 30 rokmi takýto ťažký priebeh pankreatítídy pacient nedokázal prežiť,“ tvrdí gastroenterológ MUDr. Tomáš Štrpka.

Vďaka miniinvazívnemu zákroku dokážu lekári pacientom výrazne pomôcť.

,,Dnes takto dokážeme zachrániť dve tretiny pacientov, ktorí to v minulosti nemuseli prežiť,“ tvrdí MUDr. Jan Hajer, internista – gastroenterológ z nemocnice Fakultná nemocnica Královske Vinohrady.

FOTO: Rozhovor s MUDr. Tomášom Štrpkom

,,Asi pred desiatimi rokmi som tento výkon prvýkrát robil v nemocnici v Prahe, a ako jeden z prvých v Čechách. A tak sme začali tento výkon robiť aj vo fakultnej nemocnici v Nitre,“ dodal lekár, ktorý do Nitry dochádza pravidelne a učí tieto výkony robiť aj Slovenských lekárov.

Pre pacientov je takýto zákrok zásadným prínosom, pretože výkon si nevyžaduje celkovú narkózu a  trvá 20 – 40 minút. Pacienti za dva dni môžu ísť domov.

FOTO: Príprava na na zákrok aj na nakrúcanie

,,Rád by som zdôraznil, že kvalita života pacienta je to, o čo dnes bojujeme. To by mal byť náš najdôležitejší cieľ. Som rád, že nitrianska nemocnica umožnila takýto zákrok vykonať,“ doplnil Hajer.