Na nových posteliach sa nám dobre leží, tvrdia zhodne pacienti

Fakultná nemocnica v Nitre má viac než polovicu nových postelí. Poskytujú oveľa lepší komfort, než tie staré. Nevedia si ich vynachváliť pacienti, ale aj sestry či zdravotnícki asistenti.

Vedenie nemocnice vďačí za ne ministerstvu zdravotníctva. ,,Zabezpečovalo ich centrálnym obstarávaním a vychádzali z požiadaviek, ktoré sme im predložili,“ povedala Jarmila Mikušová, generálna riaditeľka Fakultnej nemocnice Nitra.

Ide o moderné mechanické, vysokošpecializované elektrické lôžka. Nechýbajú ani bariatrické postele pre pacientov ťažších ako dvesto kilogramov.

Ľahko ovládateľné…

Nové postele majú antidekubitné matrace, to znamená, že obmedzujú vznik preležanín, vytvárajú pevnú oporu chrbtici a sú ľahko ovládateľné. ,,Môžem si nastaviť polohovanie hlavy, chrbta, ale aj nôh a postačí mi na to tlačidlo, ktoré mám nad hlavou,“ hovorí pacientka na oddelení radiačnej a klinickej onkológie.

Ovládanie zvládla rýchlo. ,,Som tu už viackrát, takže polohovanie mi nerobí problém, naučila som sa to hneď na prvý raz a navyše, pri každej posteli je návod,“ poznamenáva.

Ďalšia pani tvrdí, že na oddelení zažila aj tie staré postele. ,,S tými novými sa to nedá porovnať,“ hovorí s tým, že veľa číta a tak jej vyhovuje, keď si môže nadvihnúť záhlavie a nemusí zakaždým volať na sestričku.

,,Lôžka s možnosťou polohovania prinášajú oveľa lepší komfort pre našich pacientov, ale aj pre nás,“ hovorí vedúca sestra Andrea Čižmáriková.

Sestrám sa s nimi ľahšie manipuluje, hlavne, keď sa potrebujú starať o pacientov. ,,Vieme si postele nadvihnúť, nemusíme sa potom zohýnať, šetríme si tak chrbtice,“ tvrdia zhodne. Staršie postele nemali také možnosti. V porovnaní s tými starými sa aj ľahšie presúvajú, ak personál potrebuje chorých previesť na vyšetrenie alebo preložiť na inú izbu.

Okrem onkológie, má nové postele aj cievne oddelenie, očné, Klinika úrazovej chirurgie a ortopédie, Centrálne operačné sály, Gynekologicko-pôrodnícky pavilón, urológia, ORL, infekčné, rehabilitácia, neurológia a Oddelenie urgentnej medicíny…

Do konca novembra 2019 by mali byť vymenené lôžka na všetkých oddeleniach s výnimkou Kardiologickej, Internej a Neurologickej kliniky.

Fakultná nemocnica Nitra má 722 postelí, celkovo sa vymení 438 lôžok. Ostatné postele vyhovujú súčasným požiadavkám. Hodnota nových je 630-tisíc eur. Ročne je v nemocnici hospitalizovaných 30-tisíc pacientov.

Postele hromadne kupovalo ministerstva zdravotníctva

S výmenou postelí v štátnych nemocniciach začalo ministerstvo zdravotníctva ešte minulý rok. Hromadne nakúpilo osemtisíc lôžok a rozdelilo ich podľa požiadaviek jednotlivých nemocníc. „Ide o obnovu po mnohých rokoch. Pre pacientov budú znamenať komfortnejšiu liečbu a pre zdravotníkov zlepšenie podmienok na ich prácu,“ uviedol rezort na margo obnovy postelí.