Ľudovít Guban (63) z Bratislavy: Bedrový kĺb mi zoperovali do dvoch týždňov. Som rád, že som sa rozhodol pre nitriansku nemocnicu

Výmena bedrového kĺbu je zákrok, na ktorý sa vo viacerých nemocniciach čaká najdlhšie. Nie sú výnimočné ani ročné čakacie lehoty. Podobné to bolo aj v prípade pána Ľudovíta Gubana (63) z Bratislavy. Na operáciu čakal v bolestiach jeden rok. ,,V špecializovanej ortopedickej nemocnici v Bratislave mi diagnostikovali koxartrózu – poškodenie bedrového kĺbu štvrtého stupňa a odporučili operáciu. Bolo to ešte minulý rok v októbri. Keďže ma tam nemohli operovať, vybral som sa do nemocnice v Petržalke, pretože sa nachádza najbližšie pri mojom bydlisku. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi dali termín na september tohto roka,“ hovorí pán Guban.

Rok sa teda trápil. Kĺb ho príšerne bolel. ,,Ťažko som sa pohyboval, o nič lepšie to nebolo ani v noci. Podkladal som si pod nohu viaceré vankúše. Ale nič nepomáhalo. Tabletky proti bolesti som jedol ako cukríky. Iba som bol oblbnutý,“ dodáva ďalej.

Najhoršie ho ešte čakalo. Krátko pred termínom operácie dostal od nemocnice odkaz, po ktorom sa mu zakrútila hlava. Jeho dlho plánovaný zákrok prekladajú na apríl 2020. ,,Ďalších šesť mesiacov som už nechcel čakať. Bolo to pre mňa neúnosný stav, bolesti boli veľké, a aj poškodenie sa zhoršovalo. Už som nevládal ďalej čakať. Tak som začal hľadať, kde by ma zoperovali skôr. Odmietli ma v mnohých nemocniciach, okrem nitrianskej. Keď mi povedali, že operáciu môžu uskutočniť do dvoch týždňoch, neveril som vlastným ušiam,“ hovorí pán Guban.

Jeho priatelia a známi ho odhovárali kvôli rôznym škandálom, ktoré nemocnica v posledných mesiacoch riešila. Bratislavčan sa však nenechal odradiť.

,,Som týždeň po operácii a musím povedať, že som veľmi spokojný. Dostávam tu najlepšiu starostlivosť. Prijímal ma pán doktor Ladislav Ledényi, operoval pán doktor Anton Košík a týmto sa im chcem veľmi pekne poďakovať. Sestričky sú veľmi príjemné. Ešte sa mi nestalo, aby som na nejakú musel zvoniť. Momentálne rehabilitujem a aj na tomto oddelení sa o mňa starajú. Jedlo je tu vynikajúce, odnášajú prázdne taniere. Pozdravujem touto cestou pani primárku Annu Kiralovú a vrchnú sestru Danielu Slamkovú. Keď pôjdem na operáciu druhej nohy, určite prídem sem do Nitry.“