Epidémia osýpok sa môže vrátiť

Osýpky stále trápia susedné štáty, najmä Českú republiku, Poľsko, Rakúsko a Ukrajinu. Na Slovensku boli naposledy zaznamenané v auguste v okrese Sobrance.

Epidemiologickú situáciu u nás aj v okolitých krajinách neustále sleduje Úrad verejného zdravotníctva a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

,,Pri zvýšenom pohybe osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike preto nemožno vylúčiť zavlečenie osýpok na naše územie,“ upozorňuje úrad hlavného hygienika.

Príkladom ich dovlečenia na Slovensko sú epidémie osýpok v roku 2018 a 2019 na východe. Osýpky sa začali šíriť začiatkom mája 2018 v okrese Michalovce s tým, že pôvodne išlo o tri importované prípady.

Osýpky sú nákazlivé

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Rýchlo sa šíria vzduchom (kvapôčkovou infekciou) a infekčným aerosolom vznikajúcim pri kašlaní a kýchaní. Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek. Prakticky každý bez imunity proti osýpkam po kontakte s chorým ochorie.

„Vzhľadom na to, že osýpky sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, jedinou špecifickou prevenciou proti ním je očkovanie v rámci pravidelného povinného očkovania,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Kľúčové je predovšetkým očkovanie u malých detí, u ktorých môže očkovanie zabrániť vzniku závažných komplikácií tohto ochorenia, ako je zápal pľúc alebo zápal mozgu, pričom v prípade prekonania ochorenia je tu riziko trvalých zdravotných následkov.

Nezaočkovaná osoba, ktorá cestuje do postihnutej oblasti, je v riziku

Hlavný hygienik SR rovnako dáva do pozornosti informáciu, že každá osoba cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je kompletne očkovaná dvoma dávkami očkovacej látky proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam si môžu ľudia preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

Výskyt osýpok v SR a susediacich štátoch v roku 2019

Slovenská republika: 334 prípadov
Česká republika: 588 prípadov
Poľsko: 1 359 prípadov
Maďarsko: 23 prípadov
Rakúsko: 143 prípadov
Ukrajina: 56 430 prípadov