Ani pri chemoterapii nemusia vlasy vypadať

Pacientkam po chemoterapii dokáže zachrániť vlasy pred vypadaním chladiaca čiapka. Ide o prístroj, ktorý vyvinula rodina z Veľkej Británie. Systém už viac než päť rokov používajú nitrianskej nemocnici na onkológii.

Prístroj nemocnica dostala ako dar práve od pacientky, ktorá nechcela prísť o vlasy a s prispením od nadácie Spojme sa proti rakovine. ,,Išlo o mladú ženu, ktorá sa tu prišla liečiť. Dostávala chemoterapiu a nechcela dopustiť, aby ju jej malý synček videl bez vlasov. Sadla si za internet a začala hľadať dovtedy, kým nenašla systém, ktorý pomáha pri chemoterapii ušetriť vlasy. Našla aj distribučnú firmu a zohnala na prístroj aj peniaze. A naozaj, o vlasy neprišla. Dosiahla cieľ, že ju jej synček bez vlasov nevidel,“ hovorí Andrea Čižmáriková, vedúca sestra na oddelení rádioterapie a klinickej onkológie vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Prístroj potom podľa vedúcej sestry nechala nemocnici ako dar, aby ho využívali aj iné ženy.

Strata vlasov ju desila

Do nitrianskej nemocnice sa kvôli strachu z vypadania vlasov pri chemoterapii prišla liečiť aj pani Eva z okolia Považskej Bystrice. Keď jej prvýkrát diagnostikovali rakovinu prsníka, mala už po štyridsiatke. Podstúpila operáciu a podľa výsledkov sa ukázalo, že chemoterapia nie je potrebná.

„Potešila som sa, lebo som vedela, že tá interakcia po chemoterapii je hrozná, týka sa rôznych stavov a vypadanie vlasov je vlastne stopercentné,“ hovorí. Jej radosť však netrvala dlho. Mala totiž podstúpiť rekonštrukciu prsníka, ale pri prehliadke sa zistilo, že má nádor aj v druhom prsníku.

,,Namiesto rekonštrukcie prišla ďalšia operácia. Tam už som mala taký nádor, kedy chemoterapia bola nevyhnutná. Tak som začala pátrať, aké mám možnosti, že by som o vlasy nemusela prísť a dočítala som sa na internete o prístroji na ochranu vlasových folikulov a teda aj vlasov pri podávaní chemoterapie,“ pokračuje v rozprávaní pani Eva. Firma, ktorá ich distribuuje dokonca sídli v Považskej Bystrici.

Lekárka, ktorá jej stanovovala liečbu ju však od prístroja odhovárala. Povedala jej, že vlasy jej vypadajú aj tak. ,,Zostala som zdrvená, ale aj napriek negatívnemu odporúčaniu som vedela, že to musím skúsiť,“ priznáva mladá žena.

Keď povedala svojim dvom deťom, že príde o vlasy, tak tomu nechceli veriť a boli zhrození. Ďalším faktom je fakt, že aj ľudia sa ináč pozerajú na človeka v šatke alebo v parochni. „Nechcem tak pôsobiť,“ dodáva.

Vytočila preto číslo do firmy, ktorá zhodou okolnosti sídlila v Považskej Bystrici. Pracovníka sa na rovinu spýtala, či to má zmysel. Najskôr sa jej opýtal, aký má terapeutický režim a potom jej vysvetlil, že pri jej diagnóze je úspešnosť 60 percent. Okrem toho písala priamo výrobcovi do Anglicka, ktorý je deklaroval úspešnosť až 75 percent. „Tak som sa rozhodla, že idem do toho, vedela som, že tento prístroj má nitrianska nemocnica, a tak som sa išla liečiť do Nitry,“ hovorí Eva.

Medzi jej prvé pocity s chladiacou čiapkou patril strach. „Veľmi som sa bála, je to tak, ako keby vás ponorili do studenej vody. Ale dá sa to vydržať, po prvých dvoch sedeniach ma bolela hlava. Pocit chladu sa snažím znižovať zapíjaním teplého čaju,“ priznáva prvé pocity s procesom chladiacej čiapky. Celkový čas, ktorý musí vydržať, sú tri hodiny, spočiatku to bolo až päť. Keď si ale zloží čapicu, tak má na vlasoch námrazu. Je ale odhodlaná vydržať. Niektoré ženy to podľa je slov vzdali, zima ich príliš ničila.

„Aj keď mnohí povedia, že vlasy nie sú podstatné, podstatné je vyliečiť sa, myslím si však, že zachovať si vlasy je určitý komfort po viacerých stránkach,“ vysvetľuje zámer.

Dnes je už za polovicou liečby, z 12-tich dávok chemoterapie jej zostáva zobrať ešte päť. Dlhé vlnité vlasy jej zatiaľ držia. Podľa jej slov jej trocha zredli. Ale to jej zatiaľ nevadí. Verí, že regenerácia bude oveľa rýchlejšia, ako keby bola bez vlasov.

Ako to funguje? Chlad dokáže ochrániť vlasové bunky

Súčasťou prístroja je špeciálna čiapka, ktorá sa nasadí na hlavu pri každom podávaní chemoterapie. Pomocou chladiaceho média (gélu), ktorý čiapka obsahuje, sa zníži prekrvenie vlasových buniek a tým sa spomalí ich činnosť (metabolizmus). Chemoterapia potom nemá na tieto bunky taký dosah a vlasy dokáže ušetriť.

Chemoterapia je jedným z najviac využívaných liečebných postupov pri liečbe nádorových ochorení. Má však veľa nežiadúcich účinkov.

,,Pripraví človeka o všetky ochlpené časti na tele, vrátane vlasov,“ vysvetľuje Čižmáriková.

Holá hlava im navyše neustále pripomína chorobu. Pre ženu je to veľmi traumatizujúce. Mnohé to znášajú veľmi ťažko, so stratou vlasov často strácajú sebavedomie a prichádzajú o psychickú pohodu a tiež pocit narušenia súkromia, pretože všetci vidia následky. Tak sa žena dostáva aj do sociálnej izolácie, čo ešte viac zhoršuje psychické následky ochorenia. 

Nefunguje ale u všetkých žien, ale väčšina má šancu

Prístroj, ktorý ochladzuje pokožku hlavy, je síce pre ženy podstupujúce chemoterapiu nádejou, ale nefunguje u každej. ,,Miera úspešnosti režimu s antracyklínmi sa dosahuje až 50 percent a s taxánmi je úspešnosť oveľa vyššia, až 70 – 80 percent,“ vysvetľuje primár a klinický onkológ Juraj Detvay.

Ženy majú podľa neho rôzne typy vlasov a zdravotníci nevedia dopredu povedať, ktoré vypadajú a ktoré nie. Veľmi dôležitá je konzultácia pacientky a lekára a správny výber veľkosti chladiacej čapice a jej správne nasadenie.

Vedúca sestra Čižmáriková tvrdí, že procedúra je bezbolestná, ale pre niektoré ženy je to zároveň pomerne náročný proces. ,,Čiapka nechladí len hlavu, chlad sa rozlieha po celom tele, ženám je často veľká zima na už aj tak oslabenom organizme. Preto tu máme deky, do ktorých sa zabalia,“ vysvetľuje.

Čiapka sa nasadzuje  tridsať minút pred podaním cytostatík a pacientka ju má na hlave dovtedy, kým nedotečie infúzia, a 20 až 90 minút minút po skončení liečby podľa typu chemoterapie. To môže byť spolu aj niekoľko hodín. Vlasy sa musia kvôli správnemu odvodu tepla z pokožky hlavy dostatočne navlhčiť. Podľa hlavnej sestry je na to najlepšia čistá voda a pH neutrálny, bezfarebný kondicionér, ktorý ešte aj vlasy ochráni. Vlasy by sa počas terapie nemali  umývať častejšie, ako raz za týždeň, tak isto bezfarebným, pH neutrálnym šampónom

Na vlasy sa nesmú počas liečby používať farby, odfarbovače a iné nešetrné prípravky.

Chemoterapia sa používa na liečbu onkologických ochorení a pre pacientov je to často jediná možná liečebná alternatíva. Základom sú cytostatiká, ktoré dokážu  zastaviť rast nádorových buniek, zničiť nádorové bunky v celom tele, no zároveň môže poškodzovať aj tie zdravé.  Nevýhodou tejto liečby je množstvo vedľajších účinkov. Medzi najčastejšie patria hnačky, zvracanie, poruchy imunity aj krvotvorby, či strata vlasov.

Informácie:

  • čiapka váži okolo 800 gramov,
  • tekutina v čiapke má mínus šesť stupňov,
  • ochladí pokožku hlavy na 15 až 17 stupňov Celzia,
  • ženy ju majú na hlave počas chemoterapie,
  • systém sa volá podľa rodiny z Veľkej Británie, ktorá ho vyvinula,
  • vplyvom chemoterapie dochádza k poškodeniu vlasových korienkov, chlad ich ochráni pred toxickými účinkami chemoterapie.

 

Čo je to za prístroj?

Prístroj vyvinula rodina Paxman z Veľkej Británie pre matku a manželku zakladateľa spoločnosti Paxman. Prvý funkčný systém bol uvedený vo Veľkej Británii v roku 1999. Najmodernejší prístroj 4-tej generácie je v prevádzke už aj na onkologickom oddelení v Nitre. Druhá generácia pristroja, bola v používaní od roku 2014v nitrianskej nemocnici na onkológii.

Systém Paxman je registrovaný a schválený na používanie v mnohých krajinách po celom svete: v Kanade, Mexiku, Argentíne, Európe (v 26 krajinách), Juhoafrickej republike, Spojených arabských emirátoch, Indii, Rusku, Japonsku, Vietname, Thajsku, USA a v mnohých ďalších.

Prvá FDA certifikácia (FDA agentúra v Spojených štátoch amerických zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, potravinových doplnkov, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov) bola v apríli 2017 a to na rakovinu prsníka. V júni 2018 však získali rozšírenú indikáciu na všetky solídne nádory.