Chorobám kĺbov sa dá predchádzať

Prvým varovným signálom poškodenia kĺbov býva bolesť, neskôr to môže byť opuch či stuhnutosť.

Ako si udržať zdravé kĺby radí čitateľom Nového času pre ženy MUDr. Anna Királová, PhD., prednostka Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, Fakultná nemocnica Nitra.

——————————————————————–

Ako spoznáme, že máme problém s kĺbmi?

„Ak ide o zápalové ochorenie kĺbov, príznaky sú opuch, preteplenie a bolesť. Pri nezápalových ochoreniach môže byť raný príznak únava spojená s pocitom stuhnutia svalov a kĺbov,“ hovorí doktorka Királová.

Po oddychu ťažkosti väčšinou ustúpia. Ďalším preťažovaním sa pridruží bolesť pri námahe, neskôr aj v pokoji.

Ak sa kĺb ďalej preťažuje, reaguje preteplením, neinfekčným zápalom, obmedzením hybnosti a znížením výkonnosti.

———————————————————————

Rizikovými FAKTORMI SÚ:

vek,

nadváha,

genetická predispozícia,

nadmerné jednostranné preťažovanie kĺbov,

rôzne úrazy, ktoré môžu urýchliť proces poškodenia.

———————————————————————

Ako sa dá predchádzať chorobám kĺbov?

„Vo všeobecnosti platí, že je lepšie chorobám predchádzať, ako ich liečiť. My degeneratívny proces na kĺboch nevieme vyliečiť, ale proces starnutia chrupky sa režimovými opatreniami dá spomaliť do určitej miery,“ vysvetľuje Királová.

✔ Udržujte si primeranú hmotnosť.

✔ Preferujte pravidelný a nenáročný pohyb.

✔ Dôležitá je strava, obmedzte celkový kalorický príjem, cukor, bielu múku, vynechajte alkohol a fajčenie, údeniny, červené mäso, preferujte ľahkú a pestrú stravu, v ktorej bude dostatok rýb, celozrnných potravín, ovocia a zeleniny.

✔ Pravidelná rehabilitácia, wellness pobyty, kúpeľná liečba s využitím prírodných liečivých zdrojov.

✔ Odľahčujte záťaž kĺbu pri pokročilejších formách používaním pomôcok (palice, francúzske barle).

Viac v Novom čase pre ženy č. 44/2019