Ako si udržať zdravé kĺby

Problémy s kĺbmi môžu začať nenápadne – bolesťou. Riešime ju tabletkami. Tie majú krátkodobý efekt. Ako si udržať kĺby v rozhovore do časopisu 50+ prezradila MUDr. Anna Királová, PhD., prednostka Kliniky Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Fakultná nemocnica Nitra.

Zmeny na kĺboch spravidla zapríčiňuje zápal, v neskoršom veku sa objavujú degeneratívne zmeny. Začnime zápalom. Ako vzniká?

Rozlišuje dve základné skupiny – infekčné a neinfekčné. Infekčné zápaly spôsobujú rôzne baktérie a vírusy, napríklad zlatý stafylokok alebo borélie). Neinfekčné zápaly sú reumatoidné a metabolické. Akútny zápal sa môže prejaviť v priebehu niekoľkých hodín či dní, kým chronický zápal je dlhodobý. Základným atribútom je zdurenie synoviálnej výstelky kĺbu, tvz. membrány, ktorá vo zvýšenej miere produkuje tekutinu. Vzniká výpotok, opuch, preteplenie a následne bolesť kĺbu.

Aké sú príznaky pri nezápalových zmenách?

Zvyčajne pociťujeme únavu spojenú s pocitom tuhnutia svalov a kĺbov. Po oddychu  ťažkosti väčšinou ustúpia. Bolesť sa zvyčajne ohlási pri námahe, preťažení, neskôr aj v pokoji. Pozorujeme obmedzenú hybnosť a zníženú výkonnosť.

Degeneratívne zmeny sa zrejme prejavujú vo vyššom veku…

Zaznamenávame ich už od tridsiateho roku života a po päťdesiatke sú zrejme u vyše polovica obyvateľstva. Ide o pomalé bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré síce život neskracuje, ale znepríjemňuje. Podstatou ochorenia je degeneratívny proces na chrupavke kĺbu pokrývajúcej trecie plochy kĺbu. Za normálnych okolností je chrupavka hladká, jemná, pohyb kĺzavý, bezproblémový a nebolestivý. Ak je chrupavka poškodená, vzniká bolesť, opuch, obmedzenie hybnosti.

Ktoré faktory sú rizikové?

Vek, nadváha, genetická predispozícia, nadmerné jednostranné preťažovanie kĺbov a úrazy, ktoré môžu urýchliť proces poškodenia chrupavky a viesť k osteartróze.

Na ktorých kĺboch sa zmeny prejavujú najčastejšie?

Degeneratívný proces zasahuje najmä váhonostné kĺby dolných končatín, teda bedrové a kolenné kĺby.

Postihuje kĺby u mužov a žien v rovnakej miere?

U mužov prevláda forma gonartrózy, čo je degeneratívny proces na kolenách, u žien sú častejšie zasiahnuté bedrové kĺby. Na horných končatinách sa vyskytuje omartróza na plecových kĺboch a rizartróza na palcoch rúk.

iInfekčné  zápalové ochorenia kĺbov  nie sú vyhranené lokalitou. Môžu postihnúť hoc-ktorý kĺb, ale stretávame sa  pomerne často s lokalizáciou na kolenách. Určite to súvisí aj s intervenčnými zákrokmi (punkcie, intraartikulárne injekcie), ktorých aplikácia je pomerne častá práve do kolenných kĺbov.

Ktoré sú najčastejšie neinfekčné zápaly?

Je reumatoidná artritída, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na drobných kĺbikoch rúk a nôh. Medzi metabolické ochorenia kĺbov patrí dna. Ide o poruchu metabolizmu, keď sa vo zvýšenej miere ukladajú kryštáliky kyseliny močovej v kĺboch, s najčastejšie na palcoch nôh.

Kto lieči ťažkosti s kĺbmi?

Zlomeniny kĺbov spadajú do kompetencie traumatológa, diagnostika a liečba choroby kĺbov je záležitosťou ortopéda, reumatológa a rehabilitačného lekára.  Anatomicko-patologický problém rieši ortopéd a reumatológ. Funkčnú  stránku a biomechaniku kĺbu rieši rehabilitačný lekár.

Ako prebieha diagnostika a následne liečba?

Základom diagnostiky je vyšetrenie krvi, sérologické vyšetrenie, vyšetrenie kyseliny močovej, ďalej  röntgenová snímka, v prípade potreby aj CT, MRI, denzitometria. Liečba v akútnom štádiu choroby patrí do rúk ortopéda a reumatológa. Preferuje sa pokoj, lokálne studené obklady, protizápalové lieky, prípadne antibiotika pri infekčných zápaloch. Niekedy ortopéd siahne aj po intraartikulárnych preparátoch. Po stabilizácii  stavu a  poklese zápalovej aktivity, pacient môže začať rehabilitovať.

Ak ma pobolieva bedrový alebo kolenný kĺb a dám si tabletku proti bolesti, je to v poriadku?

Bolesť je signálom, nešpecifickým príznakom, že niečo nie je v poriadku. Odporúčala by som problém najskôr diagnostikovať  a potom liečiť. Ak vieme, o čo ide,  liečba bude cielenejšia, bezpečnejšia a účinnejšia. Získame istotu, že nezanedbáme  vážnu chorobu, ktorá sa v počiatočnej fáze môže bolesťou prejavovať. Analgetiká a tzv. nesteroidné antireumatiká patria medzi symptomatické lieky s rýchlo nastupujúcim, ale krátkodobým účinkom.

V čom sa odlišujú lieky s dlhodobým účinkom?

Tieto lieky zasahujú do metabolizmu kĺbovej chrupavky, kde stimulujú tvorbu kolagénu a spomaľujú  jej odbúravanie. Obsahujú glukozamín sulfát, chondroitín sulfát a kyselinu hyalurónovú. Existuje aj liečba vlastnou krvnou plazmou, ktorá v kĺbe naštartuje reparačné procesy. Túto liečbu indikuje a predpisuje ortopéd s reumatológom.

Veľa sa hovorí o kĺbovej výžive. Čo to je? Čo všetko treba jesť, prípadne aké výživové doplnky sú vhodné?

Na zachovanie zdravých kĺbov je nevyhnutná pestrá strava, bohatá okrem vitamínu C, A, E, D, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Vitamín B12 a kyselina listová znižujú bolesť a stuhnutosť kĺbov. Vhodný je vápnik na pevné kosti, medzi jeho zdrojepatrí najmä mak, tvaroh, jogurt a orechy. Omega 3-mastné kyseliny pomáhajú zmierňovať zápal. Nachádzajú sa v morských rybách (tuniak, losos, makrela). Zo stopových prvkov potrebujeme selén (celozrnné pečivo, obilniny, vajíčka). V praxi to znamená preferovať  pestrú stravu, s  prevahou rýb, orechov, semienok, čerstvej zeleniny, ovocia, sóje, maku. Z mäsa je povolené chudé.

Najdôležitejšou látkou na obnovu chrupavky je kolagén. Preto sú vhodné  výživové prípravky s obsahom kolagénu. Želatína (huspenina, potravinárska želatína, syntetická želatína) je zdrojom dôležitých aminokyselín a chondroitínu. Tieto látky sú potrebné syntézu kolagénu a regeneráciu chrupky. Pri tvorbe kolagénu zohráva dôležitú úlohu vitamín C.

Kĺbom začneme venovať pozornosť až vtedy, keď nás rozbolia. Môžeme ich chrániť preventívne?

Vo všeobecnosti platí, že je lepšie chorobám predchádzať, než ich liečiť. Degeneratívny  proces v kĺboch nevieme vyliečiť, ale môžeme ho určitými režimovými opatreniami spomaliť. Dôležité je udržať si primeranú hmotnosť, preferovať pravidelný nenáročný pohyb, obmedziť celkový kalorický príjem, cukor, bielu múku, alkohol, nefajčiť. Uprednostňovať pestrú ľahkú stravu. Odporúčam pravidelné rehabilitácie, wellness pobyty, kúpeľnú liečbu.

Spomenuli ste pohyb. Aká forma je najvhodnejšia?

Kĺby potrebujú pohyb. Nepísané pravidlo znie: zaťažovať, ale nepreťažovať. Najvhodnejšie je plávanie. Precvičia sa všetky kĺby. Vhodné sú prechádzky v prírode. Odporúčam nordic walking. Použitím špeciálnych paličiek sa odľahčia kĺby dolných končatín asi o 30 percent. Vhodnou športovou aktivitou je bicyklovanie. Nevhodné sú behy, skoky, futbal, tenis, hádzaná, volejbal. Cvičenie treba prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a fyzickej kondícii.

Kedy už treba kĺb vymeniť za umelý?

Ak konzervatívna liečba, rehabilitácia a  kúpeľná liečba nie sä úspešné, najmä v pokročilejších štádiách artrózy sa indikuje chirurgická liečba v podobe totálnych náhrad kĺbov. V súčasnosti sú totálne endoprotézy najčastejšími a najefektívnejšími výkonmi.  Ale vlastný a zdravý kĺb je vždy lepšou alternatívou.

Ilustračné foto: pixabay.com