Ako si správne znížiť teplotu?

Radí PharmDr. Dana Šmátralová, farmaceutka z lekárne vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Medzi nefarmakologické opatrenia znižovania teploty patria predovšetkým zábaly, vlažný kúpeľ, príjem dostatočného množstva tekutín (uprednostňujú sa ovocné a zeleninové šťavy, bylinné čaje – lipový, čaj z brezy čiernej alebo kôry vŕby bielej) a pokoj na lôžku.

PharmDr. Dana Šmátralová radi pre čitateľov magazínu 50+

Ktoré lieky sú vhodné na zníženie teploty?

Medzi farmakologické opatrenia patrí podanie analgetika antipyretika ako paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová. Túto však nie je vhodné podávať v prípade vírusových ochorení deťom do 12 rokov, nakoľko zvyšuje riziko vzniku Reyovho syndrómom.

Je rozdiel, ak mám do 38 stupňov Celzia a nad 38?

Stav nad 38 stupňov sa považuje za febrilitu – horúčku, stav pod 38 stupňov za subfebrilitu (zvýšená teplota). Horúčka znamená, že organizmus mobilizuje svoje sily a bojuje proti pôvodcovi ochorenia. Pri subfebrilite (zvýšenej teplote), ktorá pacienta veľmi nezaťažuje, netreba hneď siahať po liekoch. Avšak vysoká horúčka je stavom, ktorý so sebou prináša zdravotné riziká a vtedy je vhodné teplotu znižovať.

Čo mám robiť, ak užijem liek proti horúčke a horúčka neklesne?

Ak horúčka po užití lieku neklesne, môžeme po 4 hodinách podať liek s inou účinnou látkou. Ak vysoké teploty pretrvávajú dlhšie aj napriek užitiu rôznych liečiv, je potrebné stav konzultovať s lekárom.

Aké najčastejšie chyby robíme pri užívaní liekov?

Často sa stáva, že ľudia kombinujú rôzne lieky s rovnakými účinnými látkami, nedodržiavajú dávkovanie alebo neužívajú správne lieky na dané symptómy.

Teplotu pomáha znížiť aj dostatočný príjem tekutín, najlepšie sú to bylinkové čaje

Kedy už mám ísť k lekárovi?

Lekára treba vyhľadať v prípade ťažkého priebehu ochorenia, vysokej teploty, ktorá neklesá ani po užití liekov, taktiež u rizikových skupín pacientov ako malé deti, osoby staršie ako 50 rokov, tehotné alebo osoby s pridruženým chronickým ochorením – astmou, kardiovaskulárnym ochorením, osoby s imunosupresiou a pod.

Naši lekárnici vám vždy ochotne poradia s výberom tých najvhodnejších prípravkov aj liekov.

Ilustračné foto: pixabay.com

PharmDr. Dana Šmátralová radí aj pre čitateľov magazínu 50+