Aké lieky pomáhajú pri chrípke?

 

Na chrípku antibiotika nefungujú, treba užívať lieky na bolesť, na upchatý nos aj na kašeľ. Radí PharmDr. Dana Šmátralová, farmaceutka z lekárne vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

 

Keďže pôvodcom chrípky sú vírusy, antibiotiká primárne na toto ochorenie naozaj nezaberajú. Majú význam pri sekundárnej pridruženej bakteriálnej infekcie, ktorá môže prepuknúť pri oslabení organizmu, ktorý chrípkové ochorenie spôsobí.

Preto je dôležité v tomto období dostatočne oddychovať a organizmu dať priestor a čas zmobilizovať svoje sily a proti infekcii bojovať.

 

Využívame najmä lieky, ktoré nám pomáhajú zvládnuť príznaky ochorenia ako:

 

  • antipyretiká pri zvýšenej teplote,
  • analgetiká na bolesti hlavy, svalov a kĺbov,
  • lokálne dekongestíva pri upchatom nose,
  • antiseptiká a dezinficienciá pri bolesti hrdla alebo lieky na kašeľ, či už suchý, dráždivý, ktorý neskôr prechádza do produktívneho,
  • prípravky na zvýšenie imunity vitamín C, betaglukány, echinacea a pod.

 

Čo pomôže na bolesť kĺbov a čo na bolesť hlavy? Môže ísť aj o jeden liek?

Áno, samozrejme, od bolesti kĺbov a hlavy vieme pomôcť aj jedným liekom. Buď môže zabrať paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová, ktoré zároveň uľavia aj od zvýšenej teploty.

 

Ktoré lieky proti bolesti nemôžem kombinovať? Nemal by sa kombinovať paralen s ibalginom… Je to tak?

Nie je vhodné kombinovať viaceré lieky s obsahom rôznych nesteroidných antiflogistík (napr. ibuprofén, doklofenak, nimesulid a pod.) nakoľko sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu nežiaducich účinkov bez výraznejšieho efektu na zníženie bolesti. Paralen s ibalginom sú taktiež obe analgetiká, v prípade, že nezaberie jeden, druhý môžeme podať najskôr po 4 hodinách.

 

Naši lekárnici vám vždy ochotne poradia s výberom tých najvhodnejších prípravkov aj liekov.

(Ilustračné foto: pixabay.com)